Iran: Lideri Suprem kërkon më shumë ndihma për të mbijetuarit e tërmetit

Lideri Suprem iranian, Ayatollah Ali Khamenei, u ka bërë thirrje autoriteteve që të ofrojnë më shumë ndihma për të mbijetuarit e tërmetit shkatërrues që goditi vendin para një jave.

Khamenei ka folur para banorëve në provincën Kermanshah, që u godit nga tërmeti me magnitudë 7.3 ballësh, e që vrau 530 njerë dhe la të lënduar mijëra të tjerë, transmeton REL. 

Khamenei vlerësoi operacionet e shpëtimit, por ai shprehu pakënaqësi rreth mënyrës së shpërndarjes së ndihmave për njerëzit e ndikuar nga tërmeti.

“Unë besoj se zyrtarët duhet t’i dyfishojnë përpjekjet e tyre”, ka thënë Khamenei gjatë vizitës së tij.

Të mbijetuarit e tërmetit, të ngujuar në kufirin e Iranit me Irakun, po përballen me mungesë të ushtqimit, pajisjeve për ngrohje dhe tenda.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP