Takimi Zvizdiq-Zaev, ndërmarrjet të realizojnë linjë ajrore Sarajevë-Podgoricë-Shkup

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev në kuadër të vizitës së punës dyditore në Sarajevë, pasdite është takuar me kryesuesin e Këshillit të ministrave të BeH-së, Denis Zvizdiq ku pas takimit kanë njoftuar se “do të dërgojnë letër të përbashkët deri te të gjitha ndërmarrjet ajrore, të interesuara që të realizojnë linjë ajrore Sarajevë-Podgoricë-Shkup”.

“E shfrytëzojmë çdo mundësi që ta avancojmë bashkëpunimin në çdo nivel të mundshëm, si pritje e BE-së, por edhe në dobi të qytetarëve të dy vendeve”, theksoi Zaev para gazetarëve.

Ai shtoi se bëhet fjalë për avancim të mundësive për bashkëpunim ekonomik, në fushën e tregtisë dhe në fushën e IT sektorit.

“Kryeministri Zaev solli në Ballkanin Perëndimor energji të re pozitive”, vlerësoi pas takimit të delegacionit të dy vendeve, të Maqedonisë dhe të BeH-së, kryesuesi Denis Zvizdiq, i cili konfirmoi se edhe ai e pranon nismën e kryeministrit Zaev për linjën ajrore në relacionin Sarajevë-Podgoricë-Shkup.

Në këtë drejtim është ftuar BeH që të jetë në mënyrë aktive e kyçur në samitin e IT që e organizon Republika e Maqedonisë në Shkup në nivelin rajonal, me qëllim të avancimit të ekonomisë digjitale, lidhjeve tregtare dhe të komunikacionit. Për këtë është shprehur interes për bashkëpunim nga ana e përfaqësuesve të BeH-së.

Në takimin e punës është vlerësuar se bashkëpunimi mes dy shteteve është i mirë dhe shkon në linjë të epërme, se do të thellohet në nivel politik dhe ekonomik, sidomos me krijimin e kushteve të mira për investuesit vendorë dhe të huaj në vend, se dy shtetet kanë qëllime, ngritje të standardit të jetesës së qytetarëve, ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në shtetet dhe në rajon, si dhe integrimet në BE dhe NATO.

Me kryeministrin Zoran Zaev në Sarajevë janë edhe ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski dhe sekretari shtetëror në MPJ Viktor Dimovski.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP