Moto GP, Marc Marquez fiton titullin e katërt të kampionit botëror

Piloti i Repsol Honda, Marc Marquez (24), u kurorëzua me titullin e katërt të kampionit botëror, të cilin e siguroi në garën e fundit të këtij sezoni të Moto GP-së, e cila u zhvillua për Çmimin e Madh të Valencias, transmeton Anadolu Agency (AA).

Marquez mbrojti titullin, pasi në garën e sotme në shtegun “Ricardo Tormo” përfundoi në vendin e tretë. Ky është titulli i tij i katërt i kampionit botëror në “klasin e Mbretërve’, dhe i gjashti në total.

Në piedestalin e fituesit, u ngjit kolegu i Marquezit nga Repsol Honda, Dani Pedrosa, ndërsa i vetmi konkurrent i cili sfidonte titullin e kampionit, Andrea Doviziozo, nuk përfundoi garën.

Sfidën e fundit për këtë sezon, Marquez e filloj nga pozita e parë, ndërsa për të mbrojtur titullin e kampionit, atij i mjaftonte edhe vendi i 11-të në fund të garës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP