Armata siriane publikoi fitore mbi Shtetin Islamik

Armata siriane shpalli fitoren ndaj Shtetit Islamik dhe theksoi se ndërmarrja e qytetit të fundit xhihadist në vend është fund për sundimin e tyre trevjeçar në rajon.

Armata dhe aleatët e saj vazhdojnë edhe mëtej të luftojnë me Shtetin Islamik në rajonet e shkretinore afër Albu Kamalit, qytetit të fundit që xhihadistët e mbajtën në Siri, pranë kufirit me Irakun. Armata thekson se një numër i madh i xhihadistëve janë dorëzuar ose kanë ikur.

Ndërmarrja e këtij qyteti paraqet fund të udhëheqjes territoriale të Shtetit Islamik mbi të ashtuquajturin kalifat, i cili e shpalli në vitin 2014 në pjesë të Sirisë dhe Irakut dhe nën regjimin e të cilit ishin miliona njerëz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP