Përleshje në mes të kurdëve dhe policisë gjermane

Policia gjermane është përplasur me protestuesit kurdë në qytetin gjerman të Dusseldorfit më 4 nëntor. Problemet filluan pasi policia zbuloi pankarta të shumta me Abdullah Ocalan, kreun e burgosur të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), shkruan REL.

PKK konsiderohet një grup terrorist në Turqi dhe Bashkimin Evropian.

Policia ka ndërhyrë për të ndaluar marshimin, në të cilin vlerësohej se ishin qindra persona, pasi thirrjet për heqje të parullav u injoruan.

Gjatë përleshjeve pesë vetë u arrestuan. Ndërsa tubimet e fundit kurde në Gjermani kanë ngritur zemërime në Turqinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP