Dita ndërkombëtare e shkopit të bardhë – 2.500 fëmijë nga mosha parashkollore kanë shikim të dëmtuar

Në Republikën e Maqedonisë 2.500 fëmijë të moshës parashkollore kanë shikim të dëmtuar. Duhet përmirësim i cilësisë në arsim, përfshirje sociale e cila u nevojitet fëmijëve me çrregullim në të shikuarit, infrastrukturë, shtigje daktilike dhe shumë punë të tjera të cilat do ta lehtësonin qasjen për ta.

Këtë sot e theksoi Suaret Alishan nga OJQ “Bota e fëmijëve fillimi i ri”, në ngjarjen e titulluar “Të ndryshëm, të posaçëm, ndërsa të barabartë – Ndryshojmë”, i cili u mbajt në Shkollën Shtetërore për Fëmijë dhe të Rinj me shikim të dëmtuar “Dimitar Vllahov” me rastin e 15 tetorit, Ditës ndërkombëtare të shkopit të bardhë – simbol i personave me çrregullim vizual në të shikuarit.

Ai theksoi se janë të barabartë si edhe fëmijët e tjerë, se shkolla “Dimitar Vllahov” është e hapur edhe për fëmijët e tjerë pa marrë parasysh nëse kanë pengesa vizuale.

Drejtori i Shkollës Shtetërore për Fëmijë dhe të Rinj me Shikim të Dëmtuar “Dimitar Vllahov”, Goranço Jakimov tha se janë angazhuar të gjithë bashkërisht fëmijëve t’u mundësojnë kushte dhe arsim siç u nevojitet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP