Takim lamtumirës i Xhaferit me ambasadorin sllovak Bezak

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi sot e priti për vizitë lamtumirëse ambasadorin e Republikës së Sllovakisë në RM, Martin Bezak.

Siç njoftoi pres-shërbimi kuvendor, Xhaferi në takim ka shprehur falënderim të sinqertë për mbështetjen e madhe bilaterale që Republika e Sllovakisë ia jep në ballafaqimin me krizën e emigrantëve, përmes ndihmës konkrete materiale dhe njerëzore.

“Republika e Sllovakisë, si edhe shtetet e tjera të Grupit të Vishegradit, e njohën seriozitetin e krizës dhe ofroi ndihmë përkatëse në ballafaqimin me pasojat, për arsye se Republika e Maqedonisë i mbronte kufijtë e Republikës së Sllovakisë, por edhe për gjithë Evropën. Njëkohësisht, u përshëndet përkrahja e deritanishme që Republika e Sllovakisë ia jep Republikës së Maqedonisë në planin e integrimit të saj në Bashkimin Evropian dhe në NATO”, thuhet në kumtesë.

Ambasadori Bezak ka theksuar se Republika e Maqedonisë ka partner të sinqertë dhe stabil në shtetin e tij, partner i cili edhe në nivelin bilateral dhe multilateral edhe në të ardhmen do të japë mbështetje të vazhdueshme për integrimin euro-atlantik dhe për stabilitetin e vendit në planin ndërkombëtar.

Ai ka nënvizuar se diplomati i tyre, siç ka thënë, me renome Mirosllav Lajçak, është kryetar i Asamblesë së Përgjithshme të KB-së dhe Republika e Maqedonisë mund të llogarisë në përkrahje stabile atje.

Përveç kësaj, vitin e ardhshëm Republika e Sllovakisë e ndërmerr kryesimin me Grupin e Vishegradit, ndërsa prej vitit 2019 edhe kryesimin me OSBE-në. Këto forume ndërkombëtare paraqesin spektër të gjerë për lobim dhe për zgjidhjen e çështjeve aktuale të cilat janë në fushëveprimin e diplomacisë multilaterale dhe bilaterale dhe në të njëjtët Republika e Sllovakisë do t’i mbrojë fuqishëm interesat e Republikës së Maqedonisë.

Ambasadori Bezak ka informuar edhe për fillimin e Projektit ndërkombëtar “Konventa nacionale për Bashkimin Evropian”.

“Ky është projekt i cili me sukses të madh aplikohet për disa vite në të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor, përveç në Republikën e Maqedonisë dhe Republikën e Kosovës. Projekti jep ndihmë profesionale dhe kompetente në procesin e fillimit të negociatave me Komisionin Evropian dhe është forum inkluziv i cili i përfshin të gjitha segmentet e shtetit – institucionet shtetërore, shoqërinë civile, biznes bashkësinë, institucionet religjioze dhe, deri tani, funksionimi i tij pa mangësi tregoi rezultate të dukshme dhe pozitive. Muajin e ardhshëm, pritet fillimi zyrtar i Projektit për Republikën e Maqedonisë në Shkup, me ç’rast do të vijojnë një sërë aktivitetesh për implementimin e tij”, qëndron në kumtesë.

Kryetari i Kuvendit ka shprehur mbështetje të fuqishme për projektin dhe theksoi se institucioni me të cilin ai udhëheq edhe më tutje do të mbetet institucion i hapur për çfarë do lloj iniciativash me të cilat avancohet pozita ndërkombëtare e shtetit dhe përforcohen kapacitetet e saj të brendshme.

Ka shprehur gatishmëri për propozimin që një pjesë e aktiviteteve të këtij Projekti të realizohen në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, për arsye se, siç ka thënë, ai u dedikohet qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, ndërsa Kuvendi është shtëpia e tyre.

Bashkëbiseduesit kanë biseduar edhe për më shumë çështje aktuale, si edhe për aktivitetet e ardhshme me prioritet të Kuvendit pas përfundimit të zgjedhjeve lokale.

Është konstatuar se diplomacia parlamentare jep mundësi të gjera për avancimin e diplomacisë më të afërt interparlamentare, si në nivel të kryetarëve të parlamenteve, gjithashtu edhe në nivel të grupeve të deputetëve për bashkëpunim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP