5 problemet urgjente me të cilat do të ballafaqohen kandidatët për kryetar të Sarajit

Kandidatët e partive politike të cilët garojnë për të parin e Sarajit do të ballafaqohen me probleme të ndryshme pas fitimit të mandatit katërvjeçar të këtij posti, shkruan Portalb.mk.

Ata do të duhet të shqyrtojnë kërkesën dhe nevojën për ndërtimin e shkollave të reja në fshatrat e kësaj komune, pasi që kohë më parë është premtuar shkollë fillore në fshatin Çajlane-Semenishtë, gjë që nuk është realizuar ende.

Gjithashtu kjo komunë ka nevojë edhe për ndërtimin e poliklinikës, ngase banorët e kësaj komune më së afërmi e kanë atë të Gjorçe Petrovit, e cila është mjaft larg nga disa fshatra të kësaj komunë.

Mungesa e kopshteve për fëmijë gjithashtu është problem i kamotshëm në këtë komunë. Fshati Kondovë është ai në të cilin u premtua një kopsht për fëmijë po i njëjti nuk u realizua, gjithashtu mungesë të kopshteve kanë edhe fshatrat tjerë të kësaj komune, që shpresojnë që kryetari i ardhshëm i kësaj komune do të dëgjojë kërkesat e tyre dhe do të investojë në arsimin parashkollor.

Rrugët e Sarajit po ashtu kanë nevojë për investime dhe për rregullime. Premtimi për ndërtimin e rrugës alternative për fshatin Radushë mbeti i parealizuar, gjithashtu ka ngecur edhe rikonstruimi i dy rrugëve lokale Saraj-Bojane dhe Kondovë – Radushë. Po ashtu nuk u zgjerua edhe rruga kryesore e Sarajit, barrë këto që ngelen mbi supe të kryetarit të ardhshëm të kësaj komune.

Kryetari i ardhshëm i kësaj komune po ashtu do të duhet të kujdeset për pastërtinë e komunës, pasi që banorët tërë kohën ankohen për mbeturinat e lëna në rrugë, neglizhencën e kompetentëve që të zgjidhin këtë problem, vonesën e punëtorëve të higjienës komunale si dhe mungesën e shportave të mbeturinave në vendet rekreative të kësaj komune, të cilat po ashtu janë lënë pas dore duke pritur investime, të cilat deri më tani nuk u bënë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP