Është e mundur që Tramp ta vizitojë zonën e demilitarizuar midis dy vendeve të Gadishullit korean

Presidenti amerikan, Donald Tramp është e mundur ta vizitojë zonën e demilitarizuar midis Koresë Jugore dhe asaj Veriore, në kuadër të vizitës në Seul, që është planifikuar për muajin e ardhshëm, kumtoi një burim ushtarak.

Nga fundi i shtatorit Shtëpia e Bardhë ka dërguar në Korenë Jugore ekspertë, të cilët kanë bërë kontroll në vendet të cilat do t’i vizitojë Tramp, lajmëroi Jonhall.

Ekspertët e SHBA-së e kanë kontrolluar edhe vendin Panmunxhom dhe pikën kontrolluese “Oulet”, që gjendet në kufirin midis dy vendeve.

Është e mundur që presidenti i SHBA-së të vizitojë edhe ndonjërin nga ishujve kufitare në Detin e Verdhë.

Pritet që Tramp t’i dërgojë porosi të fuqishme Koresë Veriore gjatë vizitës në Korenë Jugore.

Sipas informacioneve të pakonfirmuara, planifikohet që turneu i Trampit nëpër Azinë Lindore të fillojë më 2 nëntor, me ç’rast ai me siguri do t’i vizitojë Japoninë, Korenë Jugore, Kinën, Vietnamin dhe Filipinet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP