Zvicra neutrale ndaj krizës politike në Spanjë

Zvicra ka thënë të premten, se ka qenë “në kontakt” me të dyja anët e konfliktit spanjoll, por thekson se ndërmjetësimi formal nuk mund të filloj pa qenë të gatshme të dyja palët. Presidenti katalanas, Carles Puigdemont, ka kërkuar ndërmjetësim ndërkombëtarë pasi rajoni votoi të shtunën për pavarësi nga Spanja, shkruan REL.

Në një deklaratë, ministria e Jashtme e Zvicrës ka thënë se kërkesa e Katalonisë është çështje e “ politikës së brendshme të Spanjës”.

Derisa ky shtet nuk merr ndonjë pozicion, zyrtarët besojnë në “zgjidhje paqësore përmes dialogut”, thuhet në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP