Gjendje e jashtëzakonshme në Florida, Alabama dhe Luiziana për shkak të stuhisë Nejt

Autoritetet në shtetet federale amerikane, Florida, Alabama dhe Luizijana sot shpallën gjendje të jashtëzakonshme për shkak të afrimit të stuhisë tropikale Nejt.

Për momentin vatra e stuhisë është 185 kilometra në lindje të bregut të Hondurasit dhe në SHBA pritet të arrijë të dielën.

Sipas Qendrës nacionale amerikane për uraganë, stuhia mund të rritet në uragan të kategorisë së parë dhe të sjell reshje në rajonet bregdetare nga 50 deri në 150 kilometra.

Qendra kumtoi se janë publikuar paralajmërime për uragan dhe stuhi të fuqishme për bregdetin verior në Gjirin meksikan.

Moti i ligë shoqërohet me erëra me shpejtësi prej 895 kilometra në orë. Pritet sot Nejt të arrijë deri në pjesën jugore të Gjirit meksikan, ndërsa nesër në mbrëmje ose të dielën deri në bregdetin e tij verior.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP