Në UNESKO filloi procedura për zgjedhjen e drejtorit të përgjithshëm

Në Paris sot filloi sesioni i Këshillit Ekzekutiv të UNESKO-s ku do të parashtrohen kandidaturat  për drejtor të përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për arsim, shkencë dhe kulturë.

Zgjedhja e kandidatëve do të fillojë më 9 nëntor. Votimi është i fshehtë, ndërsa drejtori i ri i zgjedhur duhet të marrë mbështetje prej 30 për qind nga gjithsej 58 anëtare të Këshillit Ekzekutiv, ndërsa pastaj do të konfirmohet prej 195 vendeve-anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të UNESKO-s.

Sesioni i Komitetit Ekzekutiv të UNESKO-s duhet të përfundojë më 18 tetor.

Deri tani zyrtarisht janë parashtruar nëntë kandidatura nga përfaqësues të Azerbajxhanit, Vietnamit, Guatemalës, Egjiptit, Irakut, Katarit, Kinës, Libanit dhe Francës.

Kandidati i zgjedhur do të jetë pasardhësi i bullgares Irena Bokova, e cila në funksion ishte dy mandate. Ajo ishte zgjedhur drejtoreshë e përgjithshme në vitin 2009, ndërsa është rizgjedhur në vitin 2013.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP