Përfundoi mbledhja e sivjetshme e rregullt e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së

Në selinë e Organizatës botërore në Nju-Jork mbrëmë përfundoi debati i përgjithshëm politik vjetor i Asamblesë së Përgjithshme të KB-së.

Në ditën e fundit të mbledhjes fjalime patën 11 folës, midis të cilëve edhe kryetari i sesionit të 72-të  të Asamblesë së Përgjithshme Mirosllav Lajçak, i cili e paralajmëroi edhe fundin e debatit të përgjithshëm.

Ai theksoi se gjatë javës së kaluar nga foltorja e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së kanë folur përfaqësuesit e 193 shteteve anëtare, si dhe vëzhguesit e Vatikanit, Palestinës dhe Bashkimit Evropian.

Lajçak theksoi se për herë parë pas 11 viteve fjalime kanë pasur përfaqësuesit e të gjitha vendeve anëtare, si dhe vëzhguesit.

Ai theksoi se ditët e kaluara ishin tensionuese, por edhe bëri thirrje që delegacionet e vendeve anëtare të KB-së të jenë të gatshme për punë të përforcuar gjatë muajve të ardhshme.

“Shumica prej nesh, me siguri, meritojnë pushim, por njerëzit të cilët i prezantojmë kanë nevojë për diçka tjetër. Për ta është e nevojshme të fokusohemi dhe të fillojmë me punë më të zellshme si kurrë më parë”, konkludoi Lajçak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP