Agjencia për punësim do të informojë për zbatimin e Ligjit për falimentuesit

Agjencia për punësim sot në konferencë për shtyp do të informojë hollësisht për zbatimin e Ligjit për sigurim material të personave të papunë për shkak të privatizimit të ndërmarrjeve me pronësi dominuese të shtetit.

Në konferencë për shtyp do të marrin pjesë drejtoresha e Agjencisë për punësim Biljana Jovanovska dhe kryetarja e shoqatës UNIT, Liljana Georgievska.

Me ligjin për punëtorët e falimentuar të cilin kohë më parë e solli Kuvendi i Republikës së Maqedonisë mundëson që rreth 3.000 persona të marrin kompensim mujor prej nga 7.596 denarë, gjegjësisht 34 për qind nga neto paga e paguar mujore gjatë vitit të kaluar. Në vit për këtë qëllim nga Buxheti i APRM-së do të sigurohen 300.816.000 denarë.

Kompensimin mund ta shfrytëzojnë personat e papunë të moshës nga 52 vjet gratë dhe 55 vjet burrat me të paktën 15 vjet stazh në ndërmarrjet me pronësi dominuese të shtetit, ndërsa atje marrëdhënia e punës t’ju ketë mbaruar në bazë të falimentimit, likuidimit ose tepricës teknologjike, në përmbyllje me 30 qershorin e këtij viti. Personat duhet të kenë të drejtë të hapur të kompensimit në para pas 1 janarit të vitit 1995 dhe pas realizimit të të drejtës së kompensimit në para të mos ishin të punësuar në kohë të pacaktuar, gjegjësisht marrëdhënia e punës të mos u ndërpritet sipas dëshirës dhe fajit të tyre. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP