Naiviteti i Thaçit dhe dinakëria e Ahmetit

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

Keni vënë re, të gjithë ish-bashkëpunëtorët e Menduh Thaçit që në krahë të tij e shihnin veten se janë bërë politikanë të mirënjohur e se kanë një çik autoriteti, ikën nga PDSH-ja, duke formuan partitë e veta politiketë: ashtu ndodhi me Rufi Osmanin, Imer Selmanin e së fundi me Zijadin Selën. Për fat të keq, të gjithë u bënë jo më larg se politikanë lokalë, mëhallësh, nahijesh e qytetesh. Pse e themi këtë?

Për shkak se: – Rufi Osmani, përpiqej që partinë e vet RDK-në ta forconte e ta gjallëronte me anë të prefekturës së Gostivarit, dështoi. – Imer Selmani, përpiqej që partinë e vet DR ta forconte e ta gjallëronte me anë të prefekturës së Sarajit, dështoi.

Zijadin Sela , përpiqet që partinë e vet ASH ta forcojë e ta gjallërojë me anë të prefekturës së Strugës, dhe ky do dështojë. Këto liderë të dalë nga partia e Thaçit argumentojnë se janë jo më shumë se lokaliste, jo gjithëpërfshirëse.

E sa për Ali Ahmetin, çfarë të themi, është shumë dinak, ani se mendojmë s’di të bëjë politikë. Alia, politikisht jo që është i lyer me vaj, por edhe me tëlyen. Aliu nuk e çon drejtimin e politikanëve lokalë të Menduhit, na tregoni cili politikanë i BDI-së ka qenë apo është lider lokal i partisë së Aliut?, askush. Cili politikan i BDI-së ka qenë e është lider lokal i kësaj partie nëpër qytetet shqiptare?, askush. Ali Ahmet Zajazi, nuk lejon, çdo dy apo katër vjet i ndërron liderët lokalë. Si shembull marrim dy qytetet: Tetovën e Shkupin. Cili prej politikanëve tetovarë të BDI-së është linder lokal i Ali Ahmetit?, Hazbi Lika, jo, Teuta Arifi, jo, Xhevat Ademi, jo Abdylaqim Ademi, jo, Fatmir Besimi, jo. Cili prej politikanëve shkupjanë të BDI-së është lider lokal i Ali Ahmetit?, komandant Mësuesi, jo, Izet Mexhiti, jo, Ermira Mehmeti, jo, Bujar Osmani, jo, Artan Grubi, jo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP