Plenkoviq në takim me liderët e partive për shkak të krizës në raportet me Slloveninë

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviq i thirri sot pasdite në mbledhje urgjente liderët e partive politike, temë e së cilit do të jenë raportet e ashpërsuara mes Sllovenisë dhe Kroacisë, kumtoi Qeveria e Zagrebit.

Gjithashtu, për sot është caktuar edhe seancë e jashtëzakonshme e Komisionit parlamentar slloven për mbrojtje, kushtuar “përgatitjes së ushtrisë që ta zbatojë aktvendimin arbitrazh për kufirin me Kroacinë”, e cila do të mbahet me kërkesë së kryetarit të Komisionit, Zhan Mahniq, i cili është deputet nga partia më e madhe opozitare SDS.

Këtë e konfirmoi edhe zëdhënësi i Partisë Demokratike Sllovene (SDS) Mateja Erçul.

Kryeministri slloven Miro Cerar ka kërkuar disa herë deri më tani që seanca të anulohet, duke e vlerësuar temën si “tërësisht irelevante”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP