Tilerson dëshiron pajtim midis Moskës dhe Uashingtonit

Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson vlerëson se nuk duhet të thellohet hendeku diplomatik midis SHBA-së dhe Rusisë.

Ai shfaqi shpresë se dy vendet do të fillojnë të punojnë në përmirësimin e marrëdhënieve.

“Mendoj se sekretari Tilerson konsideron se eskalimi i mëtutjeshëm nuk është i nevojshëm në këtë moment dhe se shpresojmë në përparimin e ardhmërisë”, theksoi zëdhënësja e Departamentit amerikan të shtetit.

Ajo shtoi se ambasadori dhe përfaqësuesi special i SHBA-së në bisedimet me përfaqësuesit rusë për Korenë Veriore, Xhozef Jun, ka qenë në Moskë me qëllim për të biseduar për mënyrat t’u penguar programi bërthamor dhe raketor i Phenianit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP