Miratohen ndryshimet e Kodit Zgjedhor, BESA do të ketë anëtar në KSHZ

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në seancën e sotme të 13-të me 77 vota pro, asnjë kundër dhe abstenim e miratoi Ligjin për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, të parashtruar nga grupet e deputetëve të shumicës qeveritare dhe opozitës.

Me ndryshimet e Kodit Zgjedhor është parashikuar përbërja e KSHZ-së të jetë në pajtim me atë ekzistuesin lidhur me partitë në Kuvend.

Paraprakisht sot, deputeti i BESA-s Fadil Zendeli në pres konferencë në Kuvend deklaroi se presin që të ketë anëtar të KSHZ-së në zgjedhjet e ardhshme lokale. Në të kundërtën, theksoi Zendeli, vendime e KSHZ-së do të jenë jolegale dhe jolegjitime.

Sipas informacioneve nga partia BESA, mundësitë më të mëdha për anëtare e KSHZ-së ka avokatja Ermira Asani Salija, e cila është anëtare e Këshillit Qendror të BESË-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP