Tërmeti “më i fuqishëm në 100 vjet” goditi Meksikën, ja momenti i goditjes! (VIDEO)

Së paku 15 veta kanë humbur jetën nga një tërmet që ka goditur Meksikën. Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti me fuqi prej 8.1 shkallësh të Richterit ka dridhur brigjet e Oqeanit Paqësor, rreth 150 kilometra në jugperëndim të qytetit Tres Pikos të Meksikës.

“Ky është tërmeti më i fuqishëm i regjistruar në vendin tonë, në së paku 100 vjetët e fundit”, tha presidenti i Meksikës, Enrique Pena Nieto. Për Meksikën është lëshuar paralajmërim për cunami, me mundësinë e valëve deri në tri metra.

Dëme të rënda janë raportuar në rajonet e saj Oaksaka dhe Çiapas. Tërmeti, i cili sipas kohës lokale ka goditur mbrëmjen e së enjtes, është ndjerë edhe në kryeqytetin Meksiko Siti, ku njerëzit kanë dalë në rrugë. Presidenti Pena Nieto tha se rreth 50 milionë meksikanë mund t’i kenë ndjerë dridhjet dhe se numri i viktimave mund të rritet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP