Fund në mallëngjim

Kur nisa dita aq e heshtur
Nëpër natë mos prit për zhurmë
Veç mendime vijnë të ngjeshur
E në një të ç’rregullt, turmë!

Kur nis dita pa të patur
Nëpër natë nuk kapesh ti
Dashuri, pas ëndrrash kapur
E pas heshtjes, dashuri!

Kur çdo gjë merr formën tënde
Jeta ime merr kuptim
Personazh ti i çdo ëndrre
Fund, që heshtë në mallëngjim!

Bëj çudi me veten time
Kur çuditshëm të kujtoj
Lermë te heshtë duke të dashur,
pa u dashur të t’ harroj!

Më pëlqen ky kaos ndjenjash
Ku ti ikën edhe vjen
Në ka bukuri gënjeshtrash
Në kujtimin tënd i gjen!

 

Poezi nga Bledi Ylli

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP