Rreth 6 milionë turistë të huaj vizituan Stambollin këtë vit

Të dhënat tregojnë se në korrik të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 1.319.549 turistë që është për 42,7 për qind më shumë se në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar
Që nga muaji janar e deri në korrik të këtij viti qytetin e Stambollit e kanë vizituar 5.704.702 turistë të huaj, njoftoi Ministria e Kulturës dhe Turizmit të këtij vendi, raporton Anadolu Agency (AA).

Në njoftimin theksohet se Stambolli , i cili njihet për kalanë Topkapi, Ayasofia, dhe shumë monumente tjera, gjendet në mesin e qyteteve më të vizituara në botë.

Të dhënat tregojnë se në korrik të këtij viti Stambollin e kanë vizituar 1.319.549 turistë që është për 42,7 për qind më shumë se në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Qytetin në Bosfor në shtatë muajt e parë të këtij viti e kanë vizituar 6.3 për qind më shumë turistë të huaj se në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Më së shumti vizitorë ka pasur nga Gjermania (538.945 turistë), vijon Irani (427.018 turistë) dhe Arabia Saudite (294.401 turistë).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP