Tramp: Kim Jong do të ketë telashe shumë të mëdha nëse e sulmon Guamin

Presidenti amerikan Donald Tramp ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probleme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit.

Duke folur në një resort golfi, ai tha se territori do të jetë shumë i sigurtë. Tramp tha se SHBA mund të vendosë sanksioine të tjera “sa më të forta” për Korenë e Veriut.

Trump foli dhe me homologun kinez Xi Jinping, i cili e mbështeti idenë për një zgjidhje paqësore, transmeton TCH.

Shtëpia e Bardhë tha se të dyja palët ranë dakord që Korea e Veriut duhet të ndalojë “sjelljen e saj të shtuar provokative”.

“Askush nuk e do zgjidhjen paqësore më shumë se Presidenti Tramp, këtë e them unë”, tha Tramp.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP