Nigeri, të paktën 30 të vdekur nga zjarri në një pus nafte

Të paktën 30 perrsona kanë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë hospitalizuar si pasojë e zjarrit që ka shpërthyer pas një sulmi në një pus nafte në shtetin Cross River në juglindje të Nigerisë, njoftojnë mediat e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Hafiz Inuwa, zyrtar i policisë, ka thënë për mediat se ende nuk dihet identiteti i personave që kanë organizuar sulmin në pusin e naftës në qytetin Calabar.

Inuwa njoftoi se kanë nisur hetim lidhur me incidentin.

Nga ana tjetër, një grup me emrin “Hakmarrësit e Deltës së Nigerit” kohë pas kohe organizojnë sulme në linjat e naftësjellësit në rajon e deltës së pasur me naftë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP