Gjykata Penale pritet të bëhet me kryetar të ri

Të enjten pritet që Këshilli Gjyqësor të miratojë vendim për zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Penale dhe të disa gjykatave të tjera në vend. Përzgjedhja bëhet para se Qeveria të fillojë reformën e paralajmëruar në sistemin gjyqësor, ku me rëndësi janë ndryshimet pikërisht në Këshillin Gjyqësor. Për Ish-kryetarin e Gjykatës supreme Dane Iliev, këto zgjedhje bëhen në moment iracional, njofton Alsat M.

Ministria e Drejtësisë sot njoftoi se do të krijojë një këshill për monitorimin e reformave në drejtësi dhe një grup pune për të gjetur zgjidhje të reja ligjore, e gjithë kjo në kuadër të planit të veprimit të Qeverisë të quajtur 3-6-9. Ministri Bilen Saliji nuk komentoi se si përzgjedhja e gjykatësve dhe kryetarëve të gjykatave do të ndikojë në zbatimin e reformave të paralajmëruara. Ai tha se nuk ka qenë i informuar zyrtarisht për seancën e Këshillit Gjyqësor.

Gjyqtarët Ivan Xholev dhe Vladimir Pançevski i cili katër vjet e drejtoi gjykatën, ishin në garë të mëparshme për postin e kryetarit të Penales. Xholev njoftoi se do të presë rezultatet e rivlerësimit të gjyqtarëve, që ndërkohë duhet ta bëjë Këshilli Gjyqësor dhe pastaj do të vendosë nëse do të kandidohet përsëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP