Një gjumë i bërë si duhet, rrit nivelin e inteligjencës

Është ndër fazat më të preferuara të harkut 24 orë të ditës për shumicën, e jo për fajin e tyre. Gjumi është gjithë çka duhet pas një rutine të lodhshme, e studimet më të fundit kanë zbuluar se çdokujt i nevojitet vetëm tetë orë qetësi totale në ditë, shkruan Bordo.al.

Pse ka rëndësi gjumi i bërë mirë? Relaksi i trupit dhe trurit shplodh zonat e të menduarit, duke bërë që dita të nisi pa strese të tepërta. Në këtë mënyrë, fokusi i kushtohet punëve të rëndësishme. Neuronet bien në gjendje qetësie për plot tetë orë, çka do të thotë se mundësia për lodhje të tepër gjatë aktivitetit ditor nuk ekziston. Kështu, rëndësia e dhënë drejtimeve të duhura, ndihmon në rritjen e nivelit të inteligjencës. Studiuesit sugjerojnë të bëni të pamundurën për të përmbushur tëtë orë gjumë, larg zhurmave apo faktorëve bezdisës. Do të shihni rezultate të menjëhershme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP