Nusja bën vetëvrasje, pasi u detyrua t’i nënshtrohet ‘testit të virgjërisë’ (FOTO)

Një burrë nga Taxhikistani është akuzuar për nxitjen e vetëvrasjes së gruas së tij, pasi e detyroi atë t’i nënshtrohet testit të virgjërisë.

Pas detyrimit të testit, ai ka kërkuar një nuse të dytë për shkak të rezultatit mosbesues, shkruan REL, transmeton portali arbresh.info

Rajabbi Khurshed, 18 vjeç ka kryer vetëvrasje duke pirë një dozë vdekjeprurëse të një lëngu helmues 40 ditë pas martesës me burrin e saj, 24-vjeçarit Zafar Pirov.

Ata ishin takuar për herë të parë natën e martesesës, pasi martesa e tyre ishte rregulluar përmes anëtarave tjerë të familjes.

Rajabbi Khurshed took a fatal dose of vinegar 40 days after her wedding to Zafar Pirov. Rajabbi Khurshed had no say in most of the misfortunes that befell her. Her parents arranged the 18-year-old woman's marriage, in her native village of Chorbogh in May, to a man she'd never met. The Tajik state obliged Khurshed to undergo a prenuptial medical exam, which in her case included a virginity test that while technically optional is routinely demanded of young women by either or both families. And her new husband, 24-year-old Zafar Pirov, cast her out weeks later after humiliating her with further virginity tests and demanding that he be allowed to take a second wife. In the end, a despondent Khurshed seized the only control she felt was left. Forty days after her wedding, the young woman, who had dropped out of school to help her parents look after two disabled brothers, drank what Tajik authorities say was a fatal dose of vinegar. She died at a local hospital in Chorbogh, in the southern Vose district, hours later. Her family said Khurshed told them on her deathbed that she had been under enormous pressure from her husband since their wedding night and "couldn't take it any longer."

Pavarësisht një prove të parë, Pirov pranon se e ka detyruar nusen e tij të kryejë edhe dy teste tjera, dy prej të cilave teste ajo i kaloi, por që burri i saj vazhdonte të ishte mosbesues.

Duke folur për Radio Evropa e Lirë, familja e Khurshed-it, e cila vendosi lidhjen e tyre, tha se vajza e tyre kishte kryer vetëvrasje pasi ishte ndjerë nën presion masiv për të pranuar kërkesat e Pirovit, i cili kërkonte një nuse të dytë.

Por në mbrojtje të vetës, Pirova tha se ‘gruaja e tij më ka lënë amanet që të marr një grua të dytë, pasi ajo nuk ishte e virgjër’.

Rajabbi Khurshed took a fatal dose of vinegar 40 days after her wedding to Zafar Pirov. Rajabbi Khurshed had no say in most of the misfortunes that befell her. Her parents arranged the 18-year-old woman's marriage, in her native village of Chorbogh in May, to a man she'd never met. The Tajik state obliged Khurshed to undergo a prenuptial medical exam, which in her case included a virginity test that while technically optional is routinely demanded of young women by either or both families. And her new husband, 24-year-old Zafar Pirov, cast her out weeks later after humiliating her with further virginity tests and demanding that he be allowed to take a second wife. In the end, a despondent Khurshed seized the only control she felt was left. Forty days after her wedding, the young woman, who had dropped out of school to help her parents look after two disabled brothers, drank what Tajik authorities say was a fatal dose of vinegar. She died at a local hospital in Chorbogh, in the southern Vose district, hours later. Her family said Khurshed told them on her deathbed that she had been under enormous pressure from her husband since their wedding night and "couldn't take it any longer."

Testet e virgjërisë për gratë para martesës janë të zakonshme në Taxhikistan, ku seksi i rastësishëm konsiderohet si i papranueshëm nga shoqëria.

Që nga vitit 2015, është e detyrueshme që burrat dhe gratë t’i nënshtrohen kontrolleve mjekësore para martesës, që për gratë kjo lloj kontrolle do të thotë nënshtrim i ‘testit të virgjërisë’.

Në Taxhikistan janë shënuar rreth 600 raste gjyqësore  në lidhje me mosmarrëveshjet rreth testit të qeverisë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP