Piter Vanhojte në ftesë të SHGM-së në Shkup

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë sot kumtoi se në ftesë të tyre në vend qëndron eksperti evropian Piter Vanhojte, i cili në kuadër të bisedimeve të partive për zgjidhjen e krizës politike, ka përgatitur propozim për reforma mediale.

Siç kumtoi SHGM-ja, ata e kanë ftuar Vanhojte me qëllim që ta falënderojnë për kontributin e tij në përgatitjen e propozimit për reforma mediale dhe të shfrytëzohet përvoja e tij për lobim te Qeveria për zbatimin e këtyre propozimeve.

Sot, Vanhojte me përfaqësuesit e SHGM-së realizoi takim me ministrin e Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski dhe me përfaqësuesit e ambasadës amerikane në Shkup.

Gjatë qëndrimit në Shkup, Vanhojte do të ketë takim me përfaqësuesit e SHGM-së dhe të Forumit të gazetarëve, me korrin diplomatik dhe me përfaqësuesit qeveritarë.

“Në fund të këtij qëndrimi në Maqedoni, ish-ndërmjetësuesi evropian dhe përfaqësuesit e SHGM-së do të mbajnë brifing të përbashkët me përfaqësuesit e korit diplomatik në Shkup, në të cilin edhe njëherë do të potencohet nevoja për reforma, çfarë parashikon propozimi që doli nga bisedimet me partitë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP