Haiku

Më kot grumbulloni pasuri,

Varri është i thellë.

Qefini nuk ka xhepa!

* * *

Në barçën e shpirtit

Një gonxhe trëndafili po çel.

Mos e prekni

* * *

Engjell.

Mbi petalet e tua

Lëre të pushojë loti im.

* * *

Bora pastron

Në lulishten e dashurisë

Tik-takun e zemrës

* * *

Lulen këputa.

Buzëqeshi ëmbël

Në duart e tua

* * *

Gurët që shkele

tani i mbledh

si smeralde.

 

Nga Eroll Velija

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP