Anketa: VMRO para LSDM-së për 0,8 për qind, Gruevski para Zaevit për 1 për qind

Nëse nesër do të mbaheshin zgjedhje për VMRO-në do të votonin 24,5 për qind, e qytetarëve, kurse për LSDM-në 23,7 për qind, tregojnë rezultatet e anketës së fundit të realizuar nga televizioni ‘Telma” dhe Qendra maqedonase për bashkëpunim ndërkombëtar.

Sipas rezultateve të anketës 8,5 për qind e qytetarëve do të votonin për BDI-në, 3,7 për qind për BESËN, 1,8 për qind për Aleancën për Shqiptarët, 0,9 për qind për PDSH-në. Më shumë se 30 për qind e qytetarëve nuk kanë treguar se për kë do të votonin.

Sa i përket rejtingut të liderëve partiak, në pyetjen se cili politikan meriton më shumë besim, për liderin e VMRO-së, Nikolla Gruevski janë renditur 25,8 për qind e të anketuarbe, për liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, 24,8 për qind.

Presidenti i shëtiti Gjorge Ivanov sipas anketës ka mbështetjen e 9 për qind të qytetarëve, pas tij vjen lideri i BDI-së, Ali Ahmeti me 6.01 për qind, lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela me 3,6 për qind, Bilall Kasami nga Besa me 3 për qind ndërkaq 14,8 për qind kanë thënë që nuk kanë besim në asnjë politikan.

Anketa është realizuar nga 10-15 maj, përmes telefonit, me 1.000 të anketuar nga ana e Agjencionit M-Prospekt me kërkesë të elevizionit “Telma.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP