VMRO-ja kundërshton nismën e LSDM-së rreth testimit ekstern

VMRO-DPMNE-ja është shprehur kundër nismës së LSDM-së për shfuqizimin e testimit ekstern. Sipas partisë së Gruevskit qëllimi i partisë së Zaevit është që prindërit e nxënësve ti transformoj në votues. VMRO-ja vlerëson se “eksterni” është testim i njohurive reale të nxënësve dhe është pjesë e pandashme e sistemit arsimor.

“Qëllimi i LSDM-së për tërheqjen e testimit ekstern nuk është reformë por është kundër-reformë. Qëllimi i LSDM-së për tërheqjen e testimit ekstern është mënyrë e trajtimit të një pjese të prindërve si votues potencial, e jo si njerëz të cilëve shteti duhet tu siguroj arsim më të mirë për fëmijët e tyre që të jenë më të suksesshëm në jetën e tyre. VMRO – DPMNE e vendosi testimin ekstern si përgjigje e një shfaqje që filloi në periudhën e tranzicionit, dhe që u reflektua nëpërmjet notave të larta pa pasur dëshmi se a e posedon nxënësi njohurin e nevojshme për atë notë”, tha Spiro Ristovski VMRO – DPMNE, transmeton Alsat M.

One thought on “VMRO-ja kundërshton nismën e LSDM-së rreth testimit ekstern

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP