Nesër vazhdim i ri i seancës konstitutive të Kuvendit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në të cilin duhet të zgjidhen anëtarët e Komisionit për përzgjedhjen e Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve do të vazhdojë nesër, transmeton MIA.

Deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionin, pasdite në kuadër të vazhdimit të 15-të të seancës kryesisht përmes replikave dhe kundër replikave kërkuan nga LSDM-ja që të heqë dorë nga Platforma e Tiranës, e cila ka qenë tema kryesore edhe sot, sikur edhe të organizohen zgjedhje të shpejta për dalje nga kriza aktuale.

Nga LSDM-ja dhe koalicioni, u përmbajtën nga replikat dhe vërejtjet procedurale.

Në pajtim me të dakorduarën, në Komision për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve duhet të ketë gjashtë përfaqësues nga VMRO-DPMNE dhe pesë nga LSDM, ndërsa BDI dhe BESA të kenë nga një anëtar.

Seanca konstitutive e Kuvendit filloi më 30 dhjetor të vitit 2016, por u ndërpre sepse nuk ishte siguruar shumicë parlamentare për zgjedhjen e kryetarit të shtëpisë ligjdhënëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP