Statusi i pazgjidhur i bashkësive lokale dhe urbane-pengesë për decentralizim efikas (VIDEO)

Vetëqeverisja e vendit në Maqedoni nuk është formë e obligueshme. Formimi i bashkësive lokale në fshatra dhe i bashkësive urbane në qytete varet vetëm nga vullneti i kryetarëve të komunave dhe të këshillave të komunave.

Statusi juridik i pazgjidhur i bashkëve lokale dhe urbane, si dhe mungesa e mjeteve financiare, i hapësirave për punë dhe i mjeteve themelore materiale, e pamundësojnë zhvillimin e vetëqeverisjes së vendit, si formën themelore të bashkimit të qytetarëve në funksion të zgjidhjes së problemeve lokale.

Storjet gazetareske realizohen në kuadër të projektit “Raportim për shoqërinë civile dhe ndikimi i saj mbi ndryshimet në shoqëri”, që zbatohet nga IMM dhe SCOOP, me përkrahje nga programi CIVICA Mobilitas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP