A kanë të gjithë planetët fushë magnetike?

Jo të gjitha planetet kanë fushë magnetike. Katër gjigandët e gaztë kanë fusha jashtëzakonisht të forta magnetike, Toka ka një fushë të fortë magnetike, Merkuri ka një fushë jashtëzakonisht të dobët, por Venusi dhe Marsi nuk kanë pothuajse fare fusha të matshme.

Fusha magnetike planetare janë formuar nga bashkëveprimi midis materialit të brendshëm (shkëmb i shkrirë dhe metal) dhe rrotullimit të vetë planetit. Fusha e Merkurit është e dobët për shkak se ai rrotullohet shumë ngadalë. Venus nuk ka një fushë të dukshme, sepse nuk duket të ketë material të shkrirë brenda.

Marsi nuk ka një fushë të dukshme – edhe pse ai ka patur në të kaluarën – për shkak se lënda brenda tij është ngurtësuar. /bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP