Ministrat e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë-prodhuesve: Keni mbështetjen tonë

Ne Shengjin eshte organizuar nje forum ekonomik i prodhuesve te Shqiperise, Kosoves dhe Maqedonise. Ne takim moren pjese edhe ministrat e ekonomise dhe tregtise se tre vendeve. Keta te fundit u premtuan prodhueseve se do t’u krijojne lehtesira dhe do te kene mbeshtetjen e tyre per te konkuruar ne tregun rajonal e global.

Prodhuesit nga Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia u mblodhen ne nje forum ekonomik te sipermarrjes shqiptare ne Shengjin. Te gjithe palet rane dakort me ministrat e fushes per bashkepunim 0 qe prodhuesit e tre vendeve te jene te mbrojtur dhe te mos hasin pengesa.

Kryetari i Dhomes së Tregtise dhe Industrise Tiranë Nikolin Jaka tha se qeveria duhet te ndihmoje qe sipermarrja prodhuese te jete me konkuruese.

Mbeshtetje per prodhuesit garantuan edhe ministrat e zhvillimit ekonomik , turizmit dhe tregtise te tre vendeve.
Me krijimin e forumit të përbashket prodhuesit shqiptar do të jenë të bashkuar për të qenë per tu perfaqesuar denjesisht në tregun rajonal e global.

Si kryetar i forumit Ekonomik u zgjodh z. Nagip Fejzo ai vlerësoi se ‘është shekulli i Shqiptarëve  andaj erdhi koha kur prodhuesit tonë treguan se mund bashkohemi dhe të bashkëpunojmë.’

Në takim marrin pjesë 15 anetarë të forumit të zgjedhur për të perfaqësuar Shqipërine, 15 anetarë e forumit të zgjedhur për të perfaqësuar Kosovën dhe 15 anetarë të forumit të zgjedhur për të përfaqësuar Maqedoninë Veri-Perendimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP