70 vite më parë lindte Ferrari

Ishte më 12 mars 1947, fiks 70 vite më parë, që Enzo Ferrari ndei modelin 125 S, vetura e parë që mban emrin e tij.

Atë ditë provash në rrugët e Maranelos filloi historia moderne e Ferrari-t

Gajtë vitit 2017, rreth 60 vende do të presin iniciativat për përvjetorin e Ferrari-t, ku në secilin eveniment do të jetë e pranishme modeli bashkëkohor simbol i 70 viteve të markës, LaFerrari Aperta.

Festimet do të arrijnë kulmin në fundjavën e 9-10 shtatorit, në Maranelo, që do të shoqërohen nga shumë evenimente që do të përkujtojnë historinë e markës së Kalit.

Kompania ka krijuar edhe një faqe interneti që i dedikohet këtij përvjetori, www.ferrari70.com

365-GTB-4-1968 410-Superamerica-1956 F40-1987 F50-1995 F2007-2007

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP