DEPUTETËT PARLAMENTAR

Një gazetar shumë deputetëve parlamentar u dërgoi ftesë luksoze, në të cilën shkruante:

-Kemi nderin t’ju ftojmë që me praninë tuaj ta ndritni rastin solemnë të zbulimit të bustit të patriotit të shquar, Demë Ametit, mendimtar i madh i të cilit “Teri humb kur lind Dielli”-nuk do harrohet kurrë.

Të ftuarit nuk qenë te befasuar, sepse zbulimi i përmendoreve ishte i shpeshtë dhe ky akt nuk mund të paramendohej pa praninë e personaliteteve të shquara të jetës kulturore e politike.

Të gjithë deputetët paralajmëruan pjesëmarrjen e tyre në këtë solemnitet të rëndësishëm për hirë të respektit të thellë që kanë për Demë Ametit.

Gazetari të gjitha përgjigjet e këtyre pseudointelektualëve i botoi në gazetë, për shkak se festa ishte vetem një shaka e kulluar, pasi Demë Ameti as që ka ekzistuar.

 

Shkeputur nga libri me fabula:”Njeriu dhe bota qe s’flet” LUMA-2000 Eroll Velija

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP