Në Debreshtë gjendet një granatë nga Lufta e Parë Botërore

Një granatë e pashpërthyer artilerike nga Lufta e Parë Botërore me kalibër 75 milimetra, është gjetur në fshatin Debreshtë.

Rastin e ka paraqitur R. Sh (46) në sektorin e Policisë në Ropotovë. Ai tha se granata është gjetur gjatë gërmimeve  të tokës  për ndërtimin e një objekti të kultit, përballë SHF “Vera Ciriviri-Trena.

Nëpunësit policorë e kanë siguruar vendin dhe e njoftuan ekipin e Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim e cila e ka hequr granatën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP