“Kalorësit e Maltës”, debat me Vatikanin për kontraceptivët

Një debat i ashpër shpërtheu mes Vatikanit dhe “Kalorësve të Maltës”, një urdhër i lashtë katolik, pasi një zyrtar i këtij të fundit u shkarkua për një skandal kontraceptivësh, transmeton Top Channel.

Debati pasoi lajmin se, dega e bamirësive të kalorësve kishte shpërndarë mijëra prezervativë në Mianmar. Për këtë arsye, 8 dhjetorin e kaluar u shkarkua kancelari i degës, Albrecht von Boeselager.

Kisha katolike ndalon përdorimin e kontraceptivëve artificialë dhe në këtë kuadër, Boeselager tha se nuk dinte gjë për programin e shpërndarjes së prezervativëve, të cilin e ndaloi sapo e mori vesh. Tani urdhri 900-vjeçar refuzon që të bashkëpunojë me një hetim të Vatikanit për shkarkimin e tij, madje ka paralajmëruar anëtarët se, nëse flasin me ekipin e Papa Françeskut nuk duhet të kundërshtojnë vendimin e urdhrit për të zëvendësuar Boeselagerin.

Përmes një komunikate për shtyp, “Kalorësit e Maltës” thanë se rishikimi i situatës nga Papa është ligjërish i parëndësishëm dhe ka qëllim të kufizojë sovranitetin e urdhrit. Papa krijoi një komision me 5 anëtarë për të hetuar shkarkimin, mes lajmeve se edhe i dërguari i tij te kalorësit, kardinali Raymond Burke ndihmoi në largimin e Boeselager pa bekimin e Papës.

Analistët thonë se debati për prezervativët reflekton jo vetëm ndarjet e mëdha ideologjike brenda Kishës katolike, por gjithashtu përpjekjet e Vatikanit për të sunduar i pakundërshtuar në botën katolike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP