BB: Ekonomia e Maqedonisë me rritje të ngadaltë

Banka Botërore i uli parashikimet për rritjen e ekonomisë së Maqedonisë. Për vitin 2016, në vend të 3.7% fillestare, rritja u ul në 2% apo 1.7 pikë procentuale më pak se projektimet e qershorit. Për këtë vit Banka Botërore parashikon rritje ekonomike prej 3.3% ose 0.7 pikë procentuale më pak sesa parashikimet në qershor. Një pjesë e ekonomistëve thonë se parashikimet janë të pritshme dhe se rritja e këtillë ekonomike nuk lejon që Qeveria të marrë borxhe si deri më tani dhe të rritet borxhi publik, njofton Alsat-M.

  Kjo tregon se ne nuk kemi industri dhe nuk kemi bazë, kjo do të thotë se kjo Qeveri që ishte në Maqedoni tashmë 10 vite nuk e mbështet industrinë. Askush nuk e di qëllimin e parave që merren borxh. Ato nuk janë as për thyerjen e borxheve të vjetra. Askush nuk na tregon përse na fusin në borxh kur nuk kemi. Kreditë më të këqija dhe më të rrezikshme janë kreditë pa ndonjë qëllim – tha Zoran Vitanov, kryetar i Asociacionit të Menaxherëve.

Ministria e Financave në kreditorët vendorë mori borxh të ri prej 31.7 milionë euro apo thuajse 16 milionë më shumë sesa shuma që duhet të kthehet si borxh. Për ekonomistët është e palogjikshme që Qeveria teknike të marrë borxhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP