Gjykata turke u caktoi paraburgim 60 biznesmenëve të akuzuar për lidhje me Gjylenin

Gjykata turke sot u caktoi masë paraburgimi 60 biznesmenëve të dyshuar për lidhshmëri me lëvizjen e predikuesit islamik Fetullah Gjylen, të cilin autoritetet në Ankara e akuzojnë se qëndron pas përpjekjes së pasuksesshme për grusht shtet nga korriku i vitit të kaluar.

Siç lajmëroi agjencia Anadolia, këto 60  biznesmenë janë pjesë e grupit të 110 njerëzve afarist, të cilët sot ishin nxjerur para Gjykatës në Stamboll nën akuzën për “anëtarësim në organizatën terroriste”.

Pesëdhjetë biznesmenëve tjerë të dyshuar, Gjykata u caktoi dënime të kushtëzuara.

Prokuroria e pakënaqur nga vendimi i tillë paralajmëroi ankesë ndaj aktgjykimeve për dënimet e kushtëzuara.

Këta 110 biznesmenë janë në listën e 380 njerëzve afarist nga Turqia pas të cilëve javën e kaluar ishte shpallur urdhër arrest nën akuzën se e kanë financuar lëvizjen e Gjylenit.

Nën akuzë për lidhshmëri me lëvizjen e Gjylenit autoritetet turke pas përpjekjes së pasuksesshme për grusht shtet arrestuan ose pushuan nga puna disa dhjetëra mijë persona, që shumë organizata për të drejta të njeriut e vlerësuan si “pastrim” të kundërshtarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP