Zyrtare FIFA: Nga viti 2026 Botërori me 48 ekipe

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) votoi që të zgjerojë numrin e ekipeve kombëtare në Kampionatin Botëror nga 32 në 48, raporton Anadolu Agency (AA).

FIFA konfirmoi se ndryshimet do të bëhen nga viti 2026. Vendimi unanim i së martës do të rezultojë në 16 grupe me nga tre ekipe, këto pastaj do të vazhdojë në fazën eliminatore prej 32 ekipeve.

Rusia do të jetë nikoqir i Kampionatit Botëror 2018 pastaj Katari në vitin 2022. Vendi nikoqir për Kampionatin Botëror 2026 ende nuk është vendosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP