Gjermania do të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme

Gjermania duhet të jetë e aftë të reagojë ndaj sulmeve kibernetike me kundërsulme, deklaroi shefi i zbulimit të brendshëm gjerman, Hans-Georg Maasen.

“Vlerësojmë se nuk është e nevojshme vetëm të mbrohemi. Duhet të jemi të aftë edhe të sulmojmë, kështu që kundërshtari nuk do të ndërmarrë sulme të reja”, theksoi Maasen.

Ai deklaratën e dha pasi ministri gjerman i Punëve të Brendshme, Tomas de Mezier kërkoi vendosjen e masave më rigoroze të sigurisë, duke përfshirë edhe parandalimin e sulmeve kibernetike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP