Mercedes tërheq 48 mijë automjete për rregullimin e sensorit të airbag-ut

Mercedes-Benz tërheq rreth 48 mijë makina SUV në SHBA për të mënjanuar problemin me sensorët që mund të ndalojnë hapjen e airbag-ut me rastin e ndonjë përplasjeje, raporton Anadolu Agency (AA).

Tërheqja përfshinë modelet GL, GLE dhe GLS të prodhuara në vitin 2016 dhe 2017. Në dokumentin, i cili është publikuar nga rregullatorët e sigurisë në SHBA, thuhet se sensori në ulësen e bashkë-udhëtarit mund të kalibrojë gabimisht. Kjo mund të shkaktojë që sensori të mos e njohë ulësen e fëmijëve dhe të shkaktojë çaktivizimin e airbag-ut.

Mercedes ka njoftuar pronarët dhe tregtarët se rregullimi i softuerit të sensorit është pa pagesë. Pritet që tërheqja të fillojë gjatë janarit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP