A ndikon numri i partnerëve të mëparshëm në divorc?

Ilustrim

Sipas një studimi është zbuluar se si numri i partnerëve seksual të mëparshëm mund të ndikojë në martesën tënde. Një hulumtim i bërë nga Universiteti Utah ka nxjerrë disa përfundime intersante të lidhjes me numrin e partnerëve seksualë të gruas, me divorcin.

Drejtuesi i këtij studimi profesori Nicholas H.Wolfinger, ka studiuar martesat e disa çifteve amerikane duke parë kurbën e divorceve. Sipas statistikave Nicholas tha se gratë që kishin më shumë se 10 partnerë seksuale treguan se janë më të predispozuara për të shkuar drejt një divorci, se sa gratë që kishin rreth 5 partnerë të mëparshëm.

Por surpiza e këtij studimi ishte se gratë që kishin vetëm 1 apo 2 partnerë seksuale para martese, kishin dhe numrin e divorceve më të lartë.Ndërsa gratë që partnerin e tyre të vetëm kishin bashkëshortin, kishin mundësitë më të ulta për të shkuar drejt divorcit./Bordo.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP