Konkurs për nxënës i Qendrës Akabe për eseun më të mirë

Qendra AKABE ka shpallur sot konkurs për eseun më të mirë, tema për të cilën është e lirë në përzgjedhjen e vet kandidatit.

Vlerësimi i punimeve do ta bëhet nga komisioni profesional, njoftojnë nga Qendra AKABE.

Autorëve të tre punimeve më të mira (tre vende për filloristët, tre për gjimnazistët), do t’u shpërndahen mirënjohje dhe do të shpërblehen, me ç’rast për çmimin e parë do ndahen 20 libra dhe 3000 denar, për çmimin e dytë 15 libra dhe 2000 denar, ndërsa për çmimin e tretë 10 libra dhe 1000 denarë.

Punimet, siç është  përcaktuar nga Qendra, duhet t’i përmbushin këto kritere; Të përmbajë minimum 300 fjalë, të mos jetë e kopjuar, autori duhet të jetë nxënës i shkollës fillore ose i shkollës së mesme (Autori i shkollës fillore duhet të jetë nga klasa e pestë deri në klasën e nëntë)

Afati i dorëzimit të punimeve është deri më datë 13 janar të vitit 2017

Pas vlerësimit të punimeve nga ana e komisionit, do të organizohet ceremoni solemne në të cilën do të shpallen fituesit.

Kandidatët e interesuar punimet e tyre së bashku me të dhënat e tyre personale (emër dhe mbiemër, shkolla, fillore, mesme, telefon për kontakt) duhet t’i dërgojnë nëpërmjet postës elektronike: qendra-akabe@hotmail.com.

5 thoughts on “Konkurs për nxënës i Qendrës Akabe për eseun më të mirë

  1. O zot I im to me sheh mua shpirti im eshte ne doren tende cdo gje ce ka kjo toke eshte e jotja o krijuesi I gjithesise deri sot isha pjese e eresires. Te lutem me fal drite kam nevoje te jem e meshiruar o zot vetem ty te perkulem vetem para teje kerkoj meshire dhe shpetim kur zemra ime e ndjen rahmetin tend sme duhet askush edhe pse vetmia te takon ty mos me le te behem prej atyre qe ankohen e qahen o zot jam e kenaqur me ate qe ti e zgjedh per mua e di qe hajri eshte ne doren tende o allah na bej prej atyre qe falen dhe na bej qe namazi te jet drite ne varr….<3

  2. Kam pare njerez qe enderojn jeten prane teje ta kalojne dhe prap kjo nuk me mjafton bota me e embel tek une ska vlere veqse me ty o i derguari i allahut me mungon ja resulallah o zoteri i yne vallahi dashuria per ty me eshte shtuar sado qe te zgjase mungesa jote larg teje muhamed per ty shume jam permallu.Moti kam nje pyetje me thuaj si ka mundesi keshtu te permallohesh per syte e ati qe kurr se ke pare ?me mungon shume o Muhamed mezi pres te te shoh lotet rjedhin si shii per ty .Deshiroj qe ne xhenet te te perqafoj te te takoj me zemer .Zemra ime rreh per ty ja resulallah inshalla ne xhenet takohemi bashk…….

  3. Pse nuk falesh?Apo mendon se je i ri e ke akoma kohe?Harove se shpejt do te plakesh mendohu pak kush je para kujt do te paraqitesh se nuk kthehesh me.5 minuta kohe i gjen kudo qe ndodhesh . mos prit kete dit kur karikja te behet shoku yt me i ngusht .Qfare kajn me pak kto bura e gra qe disa prej tyre po falin edhe namazin e fundit te jetes se tyre.Apo pret diten qe te behet e qart e verteta per kompenzimin para Allahut diten qe ti paraqitesh i vetmuar dhe i braktisur familja e te afermit dhe pasuria eshte perfundimi yt.Per kete jete kalimtare.Pra o njeri pse nuk ndalesh pak te mendohesh cfar ishe ,cfar do behesh, kush je , si ishte fillimi yt ,dhe si do te jet perfundimi yt .O Allah na bej prej atyre qe falen dhe na bej qe namazi te jete drite ne varr…..

  4. Permallimi i Muhamedit a.s
    Sot u zgjova me dhimbjen e djeshme dhe njerezve ju fola te neserme…ME thane se Dashuria eshte SEMUNDJE, u thash nuk dua te gjej ilaq per tee,kam mbet si ishull ne boten e ,Liqeneve kam mbet shum LARG TEJE JA RESULALLAH,Njeriu pa ty qenka asgje ne bot,njeriu me ty qenka nga e tere bota,edhe mos i gjejsha dhimbjes emer nuk dua te jem dikush tjeter,,ME MIR NJE DHIMBJE PA EMER,SE NJE EMER PA DHIMBJE.A mund te mos takohet loti mke Syrin amund te mos e ndjej ZEMRA afersin tende kur ti le fjalet qe nuk mund te shkruhen …EJA O KANDIL eja ndriqoje BOTEN EJA se pa NURIN TEND DITA DHE NATA PER SYT e mi jane njesoj .ejaa o ball i krijuar per SEXHDE, eja e qetesoje bregdetin e UMETIT kam mbet si bora ne majen e malit,kam mbet shum LARG TEJE JA RESULALLAH..TI je gjitmon afer por un kam mbet shum larg nga tii Nuk e dua erresiren po futem ne shpellen tende si do te ekzistone eresira sikur te mos ishe drita dhe si do ta gjenim driten po tmos ishte eresira.. KAm mbet shum larg teje JA RESULALLAH.. Eja o ndriques eja driqoje BOTEN e kush do tme thoshe sot LAI LAHE ILA LLAH PO TE MOS ISHTE MUHAMED_JA RESULA_LLAH

  5. Vdekja e njeriut
    Jeta rjedh sekond pas sekonde .Ajeni te vetedijeshem se qdo dite iu afron me afer vdekjes dhe vdekja eshte aq afer jush sa eshte afer tjerve.Secili njeri do ta shijoj vdekjen,e pastaj e pastaj do te ktheheni te ne.Paramendoje nje foshnje qe vetem sa ka lindur dhe njeriu i cili eshte duke vdekur.Asnjeri as tjetri nuk kane ndikim ne procesin e lindjes apo te vdekjes .Megjithate, kur vdekja, i gjithe realiteti i jetes papritmas zhduket.Qe nga frymemarja e fundit do te behesh vetem nje grumbull mishi.Trupi yt i qete i palevizshem do te dergohet ne Morg.Atje do te lahesh per here te fundit i mbeshtjellur me qefin,kufoma jote do te bartet per ne varezat me arkivol.Kur trupi vendoset ne varr dheu do te mbuloje ky eshte fundi i tregimit tende.Prej ketij momenti ti behesh vetem njeri nga emrat e shkruar ne gurin prej mermerit .Pasuria e vetme qe njeriu mund te merr me vete kur do te vdes eshte besimi apo jo besimi i tij.Pejgamberi sala-llahu alejhi-selam ka thene:Arsyetohet allahu ndaj njeriut qe vonon afatin e vdekjes deri sa te mbush gjashtedhjete vjet.O njeri me vdekjen do te takohesh .MOS HARRO

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP