Brukseli propozon zgjerimin e unionit doganor midis BE-së dhe Turqisë

Ilustrim

Bashkimi Evropian sot kumtoi se ka propozuar zgjerimin e marrëveshjes për unionin doganor midis BE-së dhe Turqisë, të dakorduar në vitin 1996.

Siç njofton TASS, Eurokomisioni informoi se ka kërkuar nga Këshilli Evropian t’i japë mandatin për fillimin e negociatave me Turqinë për zgjerimin e marrëveshjes për unionin doganor, i cili funksionon për 20 vjet.

Sipas Eurokomisionit, “zgjerimi i marrëveshjes” duhet ta përfshijë precizimin e normave bilaterale të cilat kanë të bëjnë me rregullimin dhe tregtinë me produktet bujqësore, si dhe dispozitat për sektorin për shërbime dhe rezervat shtetërore.

Në kumtesën e Komisionit theksohet se kjo nismë del nga fakti që dispozitat e marrëveshjes aktuale “gjithnjë e më pak janë në pajtim me nevojat e sotme”.

Turqia është partneri tregtar i pestë për nga madhësia i BE-së, pas SHBA-së, Kinës, Zvicrës dhe Rusisë. Këmbimi i përgjithshëm tregtar vjetor midis vendeve anëtare të BE-së dhe Turqisë është rreth 140 miliardë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP