ZGJOHEM…

 

Lidhur në fije merimange

relikes  harresë

në hapësira boshe …, mbushur mjergull

Me shikimet mbuluar

flokësh trazuar kujtimesh të venitura

që zgjohen kalimthi …

në ndjekje të një vegimi

I hershëm përjetim…, ngjyrash e imazhesh

që kapërcejnë distanca kohërash

me hapa të rëndë gjigantësh…

Fundosur ndjesish

ndër rrënjë – metastazë lidhur në vrazhda shpirti

që kërkon shpëtim atje …,përtej imagjinatës

Në një feksje të dridhur

aurorash shprese

ti shfaqesh dritë

E lehtësisht në qiej ngrihem

yjesh ndizem,

dëshirën prek…

Autore: Juljana Mehmeti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP