Xhamia shumëngjyrëshe Nasir el-Mulk: të lë pa frymë

Ja si e përshkruan huffingtonpost  në një shkrim të saj xhaminë e rrallë:

Nga jashtë, xhamia rozë në Shiraz duket si një shtëpi përrallore adhurimi dhe nga brenda fsheh të fshehta shumëngjyrëshe. 

Numri i pafund i xhamave plot ngjyra të ndryshme e kthejnë pjesën e brendshme të saj në një mrekulli të vërtetë arkitekturore që të lë pa frymë, sidomos agimeve kur bien rrezet e para të diellit.

xhamia-shumengjyreshe-nasir-el-mulk-3

Ndërkohë reflektimi i këtyre rrezeve në tapetin e mrekullueshëm persian dhurojnë një pamje mahnitëse dhe mbresëlënëse.

Pa përmendur pastaj harqet, kupolat dhe qoshet e brendshme të pikturuara me detaje të artit persian që janë një mrekulli më vete, transmeton portali tesheshi.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP