Kush është shqiptarja që mori çmimin “Gruaja e Vitit 2016” nga Kongresi Amerikan?

Mrika Krasniqi

Mrika Krasniqi është nderuar  me çmimin “Gruaja e Vitit 2016” nga Kongresi Amerikan për punën ndërkombëtare në fushën e artit, kulturës dhe biznesit. Me kërkesë nga Senatori i Nju-Jorkut, Senator Charles E. Schumer, në Kongresin Amerikan ngrihet flamuri Amerikan për nder të Mrika Krasniqit, si një grua frymëzuese dhe  figurë e shquar, e cila ka krijuar marrëdhënie shumëpalëshe nëpërmjet artit dhe biznesit mes Amerikës, Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Italisë.

“Për çdo vlerësim që marr ndjej privilegj dhe shumë përgjegjësi”,- është shprehur Mrika Krasniqi në një prononcim për ATSH-në, kur është pyetur si ndihet për këtë vlerësim: “Është privilegj që puna jote profesionale vlerësohet dhe përgjegjësi që duhet vazhduar të punosh më shumë që të meritosh çdo titull që mban: “Çmimin ua dedikoj të gjitha grave pa dallim, që sakrifikojnë veten e tyre për ta vënë në shërbim të një kauze të caktuar, e që i tejkalon interesat personale”,- tha ajo.

Realizuese e një sërë dokumentarësh e veprash me një rezultante suksesi dhe me shume çmime ndërkombëtare, Mrika është sot ideatore dhe organizatore e  Albanian Week Film Festival” në Nju Jork.  100 filma janë shfaqur në edicionin e parë më 2012 në 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, sikundër ky aktivitet ka vijuar dhe në edicionet e tjera të zhvillohet me sukses të plotë.

Filmat u shfaqen në tri kinema amerikane dhe u bë një jehonë e madhe. Një regjisor nga Shqipëria i pati thënë: “Vetëm një e çmendur mund ta bëjë këtë”. Por Mrika Krasniqi e  bëri bashkë me njerëzit e saj të cilët i qëndruan pranë.  Artistja e njohur ka kompaninë e saj të produksionit  “Nil Production” me seli në Prishtinë dhe Nju Jork. Në Prishtinë ka ekipin e saj që punon prej dhjetë vjetësh. Së bashku kanë realizuar filma, seriale, dokumentare. Kanë mësuar bashkë, kanë gabuar bashkë, kanë  humbur e fituar bashkë dhe nuk janë dorëzuar kurrë.  Kanë punuar gjithë farë punësh për të mbijetuar, reklama, spote, fushata, programe dhe organizime nga më të ndryshmet por gjithmonë kanë mbajtur njëri-tjetrin.

Kur e pyet për imazhin e gruas sot, Mrika Krasniqi thotë se gruaja shqiptare duhet të punojë më shumë në ngritjen e imazhit të saj . “Nuk është e lehtë… as për mua nuk ishte e lehtë, thjesht, unë guxova të gaboj!”

Në intervistën dhënë për librin “Zonjat shqiptare në Nju Jork”, Mrika Krasniqi thotë se nuk jeton vetëm në Nju-Jork, se për të duket argëtuese fakti se udhëton në botë duke takuar njerëz të ndryshëm, por jo gjithmonë punët janë aq argëtuese. Ajo thotë se metropolet e mëdha ofrojnë mundësi të mëdha, por kërkojnë punë dhe energji maksimale, për të mos thënë kolosale.

Në shkurt të vitit të kaluar artistja shqiptare Mrika Krasniqi u nderua me çmimin “Best Human Artist 2015” nga  Komiteti Europian i Artistëve Hebrej në Paris, Francë.  Një nga veprat  më të fundit të realizuar nga Mrika Krasniqit është dokumentari “You are not alone”, i cili u kushtohet fëmijëve me sindromën Down.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP