Shkup, fillon konferenca dyditore për partneritet mes Qeverisë dhe sektorit civil

Ministrja për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Marta Arsovska – Tomovska dhe ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni Aivo Orav sot hapën konferencën dyditore “Partneritet i hapur qeveritar – dialog me organizatat e shoqërisë civile lidhur me Planin Kombëtar të Veprimit 2016-2018” që paraqet platformë e cila synon të bëjë qeveritë më transparente ndaj qytetarëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç njoftuan organizatorët e kësaj konference, Qendra e Maqedonisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar (QMBN), Republika e Maqedonisë në vitin 2014 miratoi planin e dytë aksional 2014-2016 në zbatimin e të cilit morën pjesë në mënyrë aktive rreth 40 Organizata Joqeveritare (OJQ), për çka konferenca dyditore do të jetë një mundësi e mirë që shoqëria civile të jep drejtime dhe rekomandime për disajnimin e planit të ri aksional 2016-2018.

Ministrja për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Marta Arsovska- Tomovska, dikasteri i së cilës është përgjegjës për koordinimin e këtij procesi, tha se që nga viti 2011 kur qeveria e Maqedonisë i është bashkuar kësaj nisme globale, ka marrë për obligim të ndërtojë institucione transparente të cilat do të komunikojnë me shoqërinë civile.

Sipas saj kanë filluar përgatitjet për planin e ri aksional 2016-2018 për të cilin përfaqësuesit e shoqërisë civile në këtë konferencë do të flasin me përfaqësuesit qeveritarë për përvojat dhe sfidat nga plani paraprak.

“Miratuam legjislacionin me të cilin garantohet qasja e lirë te infotrmatat, filloi zbatimi i të dhënave të hapura dhe u themeluan mekanizma në përputhje me nevojat e qytetarëve dhe kompanive. Është vendosur kornizë ligjore e cila standardizon menaxhimin elektronik me çka u përmirësuan shumë procese të cilat përmirësuan shërbimet administrative”, theksoi Arsovska – Tomovska.

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni Aivo Orav, nga ana e tij tha se ky partneritet Qeveri-OJQ do të luajë një rol drejt ruajtjes të të drejtave themelorë të Bashkimit Evropian që janë respektimi i të drejtave të njeriut, liria e shprehjes dhe sundimi i së drejtës.

“Kur qeveritë janë transparente dhe bashkëpunojnë ato janë më efikase dhe më të përgjegjshme në raport me qytetarët. Ky instrument paraqet një mjet i cili mundëson përmirësimin e shoqërisë civile dhe i mundëson të njëjtës të përfshihet në krijimin e politikave. Fokusi duhet të vihet në themelimin e një Këshilli për bashkëpunim me shoqërinë civile, për çka BE-ja inkurajon qeverinë të përshpejtojë këtë proces”, tha Orav.

Të arriturat dhe sfidat e partneritet të hapur qeveritar do të prezantohen gjatë dy ditëve në vazhdim me anë të grupeve të punës të cilat do të punojnë në temat: participim në krijimin e politikave, liria e informacionit, parandalimi i korrupsionit, menaxhimi efikas i resurseve publike dhe transparenca në nivel lokal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP